Aanleiding, feiten, context

Het decreet inzake de organisatie van de eerstelijnszorg voorziet erin dat elke gemeente opgenomen wordt in een eerstelijnszone (ELZ). Voor onze regio wordt deze zone gevormd door Tongeren-Borgloon, Riemst, Voeren, Herstappe en Bilzen-Hoeselt en heeft de naam ELZ Zolim (eerstelijnszone zuidoost Limburg).

 

Het besluit van de Vlaamse overheid van 26/04/2024 geeft de eerstelijnszone enkele bijkomende opdrachten. Zo dient ze een afsprakenkader met de lokale besturen op te stellen om het actieplan van de eerstelijnszone af te stemmen op het lokaal sociaal beleid.

 

In bijgevoegd afsprakenkader worden afspraken geformaliseerd waar de eerstelijnszone haar actieplannen met het lokaal sociaal beleid van de lokale besturen kan afstemmen. Dit afsprakenkader zal per legislatuur worden afgesloten.

 

Het lokaal bestuur dient de actieplannen van de eerstelijnszone voortaan ook bekrachtigen.

 

Juridische gronden

Decreet lokaal bestuur van 22 december 2017.

Decreet betreffende de organisatie van de eerstelijnszorg, goedgekeurd door de Vlaamse regering op 26 april 2019.

Besluit van de Vlaamse Regering op 26 april 2024 tot wijziging van het besluit van de Vlaamse Regering van 17 mei 2019 tot erkenning en subsidiëring van de zorgraden en houdende inwerkingtreding van het decreet van 26 april 2019 betreffende de organisatie van de eerstelijnszorg, de regionale zorgplatformen en de ondersteuning van de eerstelijnszorgaanbieders, wat betreft de opdrachten, de samenstelling, de erkenningsvoorwaarden en de subsidiëring en tot wijziging van artikel 4 van het besluit van de Vlaamse Regering van 4 februari 2022 over de regels voor de erkenning en subsidiëring van een partnerorganisatie als Vlaams Instituut voor de Eerste Lijn

Besluit van de gemeenteraad van 03 februari 2025 van gemeente Riemst met betrekking tot de afvaardiging voor de algemene vergadering, zorgraad en cluster lokale besturen van de eerstelijnszone Zolim vzw.

 

Argumenten

De eerstelijnszone heeft een eigen decretale regionale opdracht om eerstelijnszorg in welzijn en gezondheid te ondersteunen, stimuleren en op elkaar af te stemmen.

De lokale besturen hebben een wettelijke opdracht in sociaal beleid, welzijn en preventieve gezondheid.

De regionale samenwerking leidt tot een sterker en efficiënter aanbod in eerstelijnszorg en welzijn voor alle inwoners van de verschillende lokale besturen van de regio zuidoost Limburg.

De eerstelijnszone moet de wijze van afstemming formaliseren in een afsprakenkader.

 

Financiële weerslag

geen

 

BESLUIT: Afsprakenkader ELZ ZOLim en lokaal bestuur Riemst

eenparig

 

artikel 1:

De gemeenteraad beslist het afsprakenkader met de eerstelijnszone ZOLim als volgt goed te keuren:

 

Afsprakenkader: afstemming Lokaal Sociaal Beleid van de Lokale Besturen en de meerjarenplanning van de Eerstelijnszone Zuid-Oost Limburg.

 

1. Doel van het afsprakenkader

 

Het doel van dit afsprakenkader is om de samenwerking tussen het lokaal bestuur en de eerstelijnszone te structureren en te versterken. Dit met het oog op een betere afstemming van het meerjarenplan van de Eerstelijnszone Zuid-Oost Limburg en het lokaal sociaal beleid van de betrokken lokale besturen.

Samenwerking moet leiden tot geïntegreerde, kwaliteitsvolle en efficiënte zorg en welzijn voor alle inwoners.

 

2. Betrokken partijen

 

        Eerstelijnszone Zuid-Oost Limburg

        Lokaal Bestuur Riemst

 

3. Gezamenlijke visie en doelstellingen

 

Het bieden van toegankelijke, geïntegreerde en persoonsgerichte zorg aan alle inwoners en zorgprofessionals.

 

Doelstellingen:

        Versterken van samenwerking en communicatie tussen lokaal bestuur (LB) en ELZ ZOLim.

        Afstemming van strategische beleidsdoelen, acties en initiatieven binnen het meerjarenplan van de ELZ en het lokaal sociaal beleid.

        Verhogen van de efficiëntie en effectiviteit van zorg- en welzijnsvoorzieningen.

 

4. Werkafspraken en verantwoordelijkheden

 

4.1. Overlegstructuren:

 

Het strategisch overleg wordt geïntegreerd in het bestuursorgaan van ELZ ZOLim, terwijl de verdere afstemming plaatsvindt binnen de cluster LB. Dit overleg vormt een essentieel onderdeel van de besluitvorming en draagt bij aan een effectieve samenwerking tussen de verschillende betrokken partijen.

 

Deelnemers aan het strategisch overleg zijn beleidsverantwoordelijken van het lokaal bestuur en de ELZ ZOLim. Dit omvat onder andere alle schepenen van sociale zaken van de betrokken lokale besturen, beleidsmedewerkers (LB), de ELZ-coördinator en ELZ-staf.

 

Het voornaamste doel van dit overleg is om het beleid en de prioriteiten van de betrokken partijen optimaal op elkaar af te stemmen, zodat er een efficiënte en samenhangende aanpak kan worden gewaarborgd.

 

Het operationeel overleg vindt plaats per lokaal bestuur en heeft als doel de inhoudelijke beleidsplannen naast elkaar te leggen en op elkaar af te stemmen. Dit overleg wordt eenmaal per jaar georganiseerd, exclusief een voorbereidende fase, en dient als basis voor de daaropvolgende aanpassing van het meerjarenplan (MJP).

 

Deelnemers aan het operationeel overleg zijn beleidsmedewerkers van elk lokaal bestuur en de staf van de ELZ ZOLim. De focus ligt op de afstemming van beide beleidsplannen, zodat er een coherente en doeltreffende aanpak wordt gewaarborgd.

 

De uitwerking en opvolging van de concrete acties die hieruit voortvloeien, vallen onder de verantwoordelijkheid van ELZ ZOLim.

 

4.2. Gezamenlijke acties:

 

        Afstemming van beleidsprioriteiten op basis van:

        Zorg- en welzijnsbehoeften van de inwoners.

        Data-analyse zoals omgevingsanalyse,…

        Regionale uitdagingen en opportuniteiten.

        Organisatie van gezamenlijke projecten en initiatieven, zoals preventiecampagnes, mantelzorgondersteuning en sociale cohesieprojecten.

 

4.3. Informatiedeling en communicatie:

 

        Regelmatige uitwisseling van relevante beleidsdocumenten, zoals het meerjarenplan, actieplannen en evaluatierapporten binnen het lokaal sociaal beleid.

        Ontwikkelen van een gezamenlijke communicatiestrategie voor inwoners en partners binnen gekozen acties.

 

4.4. Verantwoordelijkheden:

 

Lokaal Bestuur: Het bewaken van de afstemming van het lokaal sociaal beleid tussen het lokale en regionale aanbod.

 

Eerstelijnszone ZOLim: Het betrekken van het lokaal bestuur bij de uitwerking, goedkeuring en evaluatie van het meerjarenplan.

 

5. Monitoring en evaluatie

 

Indicatoren: Gezamenlijke doelstellingen en acties worden geëvalueerd op basis van vooraf afgesproken indicatoren, zoals aantal gerealiseerde projecten, betrokkenheid van inwoners, of klantentevredenheid.

Evaluatiemomenten: Minimaal één keer per jaar een gezamenlijke evaluatie van de samenwerking en resultaten.

Rapportage: Jaarlijks verslag met aanbevelingen voor verdere afstemming en verbeteringen. Dit is geïntegreerd in cluster LB van ELZ ZOLim.

 

6. Duur van het afsprakenkader

 

Dit afsprakenkader wordt opgesteld voor een periode van 2025 tot en met 2030 tenzij een van de partijen opzegt. Nieuw afsprakenkader bij nieuwe legislatuur.

 

7. Ondertekening en inwerkingtreding

 

Dit afsprakenkader treedt in werking vanaf goedkeuring Lokaal Bestuur na ondertekening door de bevoegde vertegenwoordigers van beide partijen.

 

 

artikel 2:

Dit besluit wordt bekend gemaakt conform de bepalingen van het DLB.

 

Disclaimer

Register der bekendmakingen

Deze webpagina vormt het openbare register van gemeentelijke reglementen en verordeningen, in overeenstemming met het besluit van de Vlaamse regering van 28 april 2023 betreffende de bekendmakingen en raadpleegbaarheid van besluiten en documenten van het lokale bestuur met betrekking tot de manier waarop ze moeten worden bijgehouden.

Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, zal er een expliciete "bundel" van het document worden opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker.

Deze "bundel" bestaat uit:

Al deze gegevens staan in een aparte publicatie omgeving die beveiligd en toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.